Įdomybės apie dvikovininkus ir dvikovas

DEŠRELIŲ DVIKOVA

Istoriją apie šią dvikovą užtikau bent poroje knygų, o vėliau, įlindęs internetan, – ir ne viename tinklalapyje. Vis dėlto atrodo, kad didesnė jos dalis – pramanas. O gaila, nes istorija graži. Na, o kad jau graži – tai ir papasakosiu.

1865 metais politinis Oto fon Bismarko (Otto von Bismarck) priešininkas Prūsijos parlamente mokslininkas Rudolfas Virchovas (Rudolf Virchow) apkaltino būsimą Vokietijos kanclerį tuo, kad dėl jo pernelyg išpūsto karinio biudžeto šalyje siaučia skurdas, badas ir šiltinės epidemija. Bismarkas, aišku, pasipiktino tokiais kaltinimais ir iškvietė mokslininką į dvikovą.

Kaip iškviestoji pusė, Virchovas galėjo rinktis ginklą. Bismarkas garsėjo kaip puikus šaulys, tad mokslininkas būtų buvęs tikras beprotis, jei būtų rinkęsis pistoletus. Išganingą mintį jam pakišo trichineliozė, liga, kurios sukėlėją – spiralinę trichiną Virchovas kaip tik ir tyrinėjo. Mokslininkas pasiūlė neįprastą dvikovą – jis parūpins dvi išvaizda nesiskiriančias dešreles. Viena bus visiškai nekenksminga, o kita – užkrėsta mirtinai pavojingomis spiralinėmis trichinomis. Kad ir kurią dešrelę pasirinks Otas fon Bismarkas, antrąją suvalgys Virchovas. Gerai pasvarstęs Bismarkas atsisakė kautis tokioje dvikovoje.

Tikrovėje, regis, viskas buvo ne taip. Bismarkas iš tikrųjų iškvietė Virchovą dvikovon, tačiau šis nesiūlė tokio egzotiško būdo išsiaiškinti santykius. Atvirkščiai, būtent jis atsisakė priimti iškvietimą. Taip bent jau liudija išlikę šių dviejų vyrų laiškai.

Parašykite komentarą