Paslėptasis Negyvosios jūros lobis

Kas tai per lobis?
Niekad nebuvo aptiktas nė vienas šio lobio daiktas, nors daug žmonių keliavo skersai išilgai Izraelio ir Jordano, vildamiesi jų rasti. Pirmasis mėgino ieškoti Johnas Allegro, kurio dėka Varinis ritinys buvo pristatytas į Mančesterį ir kuris paskelbė pirmąjį jo vertimą anglų kalba. Kaip ir visiems kitiems, jam nepasisekė nieko surasti. Ar gali būti, kad tas rankraštis iš tikro yra tai, kas atrodo esąs, – paprastas po kraštą išslapstytų brangenybių sąrašas? Apibūdintas kiekvienos slėptuvės turinys ir vieta, be to, nurodytas atstumas uolektimis iki artimiausio žymaus vietovės objekto ir net gylis, kuriame tos brangenybės paslėptos. Paslaptingumo dar prideda kai kuriuose sąrašo įrašuose įterptos dvi ar trys graikiškos raidės. Niekas nežino, ką jos reiškia.

Iš viso yra 64 įrašai. Juose smulkiai aprašytas milžiniškas kiekis brangenybių, daugiausia aukso ir sidabro luitų, taip pat brangių apeiginių indų ir smilkalų. Tikriausiai tik Jeruzalės šventykla – kuri iš tikro buvo valstybės iždinė — galėjo turėti tokį turtą arba naudotis apeiginiais daiktais ir smilkalais. Nustatytas lobio amžius atitinka pirmojo žydų sukilimo laiką (66-70). 70 m. romėnai įsiveržė į Jeruzalę; niokodami miestą, jie sugriovė ir šventyklą.

Šiais laikais dauguma laikosi nuomonės, kad nors šiame rankraštyje smulkiai aprašomi tarsi tikri brangenybių sandėliai, jis nevisiškai toks, koks atrodo. Pasak rankraščio, brangenybių slaptavietės daugiausia išsidėsčiusios išdžiūvusių upių, tekėjusių į Negyvąją jūrą, vagose, tačiau ten niekad nerasta nė vienos iš tų brangenybių. Be to, visas rankraštyje (kuris ir pats labai vertingas) aprašytas brangenybių kiekis toks neįtikėtinas, kad dauguma mokslininkų mano, jog tekstas yra vienaip ar kitaip užkoduotas.

Ir dar viena paslaptis – dėl lobio paslėpimo. Ar iš pradžių brangenybes iš šventyklos išvogė sukilėliai zelo- tai, kurie taip smarkiai priešinosi romėnams ir galiausiai žuvo Masadoje? Ar patys kunigai, artėjant Romos kariuomenei, išgabeno jas iš šventyklos, kad saugiai paslėptų? Tai vienas iš daugelio neatsakytų klausimų dėl Varinio ritinio.

23 Varinio ritinio pjaustiniai išstatyti specialiai pagamintame stende Jordano archeologijos muziejuje, Amane. Nelaimei, per metus, praėjusius nuo ritinio atvėrimo, pjaustinių kraštai apiro ir dalis teksto buvo prarasta. Dabar vyksta konservavimo darbai, kad neišnyktų daugiau šių unikalių užrašų.

Parašykite komentarą